Öne Çıkanlar politika Türkiye haber THY twitter mhp ekonomi dünya spor kültür

İlhan Kesici'nin “Türkiye kötü bir mecraya gidiyor.“ analizi...

Türkiye, giderek kötüleşen bir ekonomik mecraya doğru sürükleniyor. Hükümet, ekonomik politikalarını gözden geçirmeli. Muhalefet partileri, sanayici, iş dünyası da içinde bulundukları şartları çok daha dikkatli ve titiz olarak görmeli. Hükümetin devamlı ekonomiyi iyi gösterme çabasında. Ancak, şunu bilinsin ki bizi daha büyük sıkıntılar bekliyor.”

İlhan Kesici'nin “Türkiye kötü bir mecraya gidiyor.“ analizi...
 İlhan Kesici, canlı yayında anlatacaklarını açıkladı.

Eski Devlet Planlama Teşkilatı (DTP) Müsteşarı ve milletvekili İlhan Kesici, CNN Türk Televizyonunda, Enver Aysever’in “Aykırı Sorular” programına katılacaktı. Canlı yayın çekimi için Bodrum’a gitti. Ancak, programının iptal edildiği, programa şarkıcı Haluk Levent’in katılacağı duyuruldu. 

Oysa programın yayınlanacağı gün gazetelerde İlhan Kesici’nin programa çıkacağı yer almıştı. Kesici de, çok önem verdiği bu programı telefon mesajıyla arkadaşlarına duyurdu...

İlhan Kesici, programın iptal edilmesine üzüldü. Dün, çekim için gittiği Bodrum’dan ayrılırken kendisiyle konuştuk. Kesici, “Enver Aysever’in de, programın başında kısa da olsa bir açıklama yapmasını, özür dilemesini bekledim. Ancak, açılışta böyle bir şey olmadı. Kimseden hesap soracak durumda değilim. Ama bir açıklama yapılmasını da beklerdim” dedi. Aysever’e, Kesici’nin yayına çıkarılmaması üzerine çok sayıda mesaj ulaştı. Programın sonunda, Kesici’nin adını vermeden kısa bir açıklamayla programını kapattı.

AKP döneminden iyi oldu

Yeterince tartışılmadan TBMM’de 10’ncu 5 yıllık Kalkınma Planı kabul edildi. Oysa, 2014-2018 döneminin çok fazla değerlendirilmesi gereken bir dönem olmasına rağmen “yeterince ciddiye alınmadığını” öne süren İlhan Kesici, “Televizyonda söyleyeceklerinin özetini” SÖZCÜ’ye şöyle aktardı:

“1923’den 2002 yılına kadar geçen 80 yıllık dönemde Türkiye’nin her yıl ortalama büyüme hızı 4,7 oldu. Üstelik bu dönem içinde yeni bir Devlet kurmuşsunuz, tek parti dönemi, 6 yıl süren dünya savaşı, 1960 ihtilali, 1971 darbesi, 1980 ihtilali, Kıbrıs harekatı, bu harekat nedeniyle ülkemize uygulanan askeri ve ekonomik ambargolar, büyük krizler olmasına yani en olumsuz dönemlerden geçilmesine karşın her yıl üst üste ortalama 4.7 büyümüşüz.

2003-2013 yılları dünyanın gördüğü en büyük para bolluğunun olduğu yıllardır. Bütün ülkeler için gökten adeta yağmur gibi dövizin yağdığı dönemdir. Kıtlığın sıfır, bolluğun yüksek olduğu bir dünya dönemindeyiz. Bu dönemde ülkemizin ortalama büyüme hızı yüzde 5’in altındadır, Yani 4.97’dir. Hükümetin öyle allayıp-pulladığı büyüme hızı olmadığı gibi, 80 yılın aynısıdır.

Çok parti dönemine geçilince

Ülkemizde çok partili dönem 1946’da başladı. O tarihten 2002 yılı sonuna kadar her yıl Türkiye’nin ortalama büyüme hızı 5.05 olarak gerçekleşmiştir. Yani, AKP’nin allayıp pulladığı dönemden daha iyidir. Bu dönemde 1960 darbesi, 1980 darbesi yaşanmış, 12 Mart muhtırası gerçekleştirilmiş, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirilmiş, ülkemize ambargolar uygulanmış olmasına rağmen, AKP döneminden yine başarılıdır.

Ustalık döneminde nedeyse sıfırladı

Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk 4 yılında ortalama büyüme hızı 7,5 olmasına karşın, ikinci ustalık dönemi saydığı 2007-2012 döneminde ise ortalama büyüme hızı sadece 3.3’dür. Bu, Türkiye’nin büyüme tarihinin en düşük büyüme dönemleridir. Kaldı ki Erdoğan’ın geçen yıl yani 2012 yılında gerçekleştirdiği büyüme hızı ise sadece yüzde 2.2’dir. Nüfus artış hızını da dikkate alırsak neredeyse bu sıfır demektir.
Yani gittikçe düşen, eriyen bir büyüme hızımız var. Türkiye buna dayanamaz. 

Dünyanın en iyi şartlarında bile büyüme hızımız giderek düşerken, bunun sebeplerini çok iyi değerlendirmek ve buna göre önlem almak gerekiyor. Dünyanın en iyi şartlarında elde edilen büyümeler böyle olursa, ülkemizin işi giderek zora girer.

Herkes aklını başına toplasın

Bak kardeşim bu iş çok ciddi. Dünyanın en parlak ekonomisinde bile yeteri kadar ekonomik imkanı yaratamadın. Hele şimdi ABD’deki tedbirlere göre dolarların bir bölümü ABD’ye dönecek. O zaman daha başarısız olacağız. O yüzden gelin bunu doğru dürüst tartışalım. Kötü gidişat beraberinde hayat pahalılığı, işsizlik, ekonominin iflasını getirecektir. Yaşanan süreci hükümet, muhalefet , Türk milleti de içinde bulunduğu şartları ciddiye alsın.

Kötüleşen mecraya gidiyoruz

Türkiye, giderek kötüleşen bir ekonomik mecraya doğru sürükleniyor. Hükümet, ekonomik politikalarını gözden geçirmeli. Muhalefet partileri, sanayici, iş dünyası da içinde bulundukları şartları çok daha dikkatli ve titiz olarak görmeli. Hükümetin devamlı ekonomiyi iyi gösterme çabasında. Ancak, şunu bilinsin ki bizi daha büyük sıkıntılar bekliyor.”

(PHA-Derleme)

Anahtar Kelimeler:
Ekonomiİlhan KesiciAnaliz
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.